Gatis Pīpkalējs - kalējs, metāla mākslinieks

Gatis Pīpkalējs ir kalējs un multimediju mākslinieks no Limbažu (Ex. Salacgrīvas) novada, un pārsvarā specializējas kalšanai dažādos pasākumos, kur lieti noder pārvietojamā smēde. Kalējs ir kalis naglas gan korporatīvos pasākumos, gan piedāvājis kalšanu festivālos (piemēram, LABA DABA), gan specifisku kalumu kalšanu dažādu novadu svētkos (Piemēram, Salacgrīvas novada Nēģu dienā apmeklētāji kala zušus). Gatis ne tikai dodas uz kādu pasākumu, bet arī pieņem pie sevis smēdē apmeklētājus. Pārsvarā tie saistīti ar kāzu rīkošanu vai skolēnu ekskursijām. Pa retam pie kalēja iebrauc arī kāds garāmbraucējs tūrists. Pārsvarā tiek kaltas mazās formas un pašu izdomāti priekšmeti un mākslas darbi.

1997. gadā absolvēja Rīgas amatniecības vidusskolas (RAV) metālapstrādes nodaļu. Tajā apgūtas gan kalēja iemaņas, gan zīmēšanas prasmes, gan kompozīcijas pamati. Zināmākos skolas biedrus, kas turpina kalšanas amatu, jāpiemin Kārlis Zvans un Aigars Grīnbergs. No jaunākiem vai vecākiem kursiem pazīstamākie ir Oskars Vincevičs, Edgars Čeksters, Krišs Dubrovskis. Paralēli mācībām jaunais kalējs praktizēja amatu pie kalēja amata meistariem dažādās darbnīcās (Guntis Jakubovskis, Gunārs Andersons, Āris Alsiņš), bet pēdējā mācību gadā pat kļuva par RAV kalēja meistara palīgu. Tūlīt pēc skolas beigšanas iegūts Zeļļa diploms Latvijas Amatniecības kamerā.

Pirms vidusskolas Gatim bija iespēja strādāt par virpotāju (II kategorija) Remonta mehāniskajā cehā Rīgas Radio rūpnīcā (1990 – 1991), bet 1993. gadā arī pastrādāt SIA „Daiļrade Rīga” par kalēju smēdē, kur pirms tam strādāja metālmākslinieks Miervaldis Zibens.
Kā spilgtāko vietu jāpiemin kalšanu Etnogrāfiskajā brīvdabas muzeja studijā „Auseklis” pie meistara Viļņa Vinceviča. Muzejā tika iegūta tirgošanās pieredze un iepazīti jauni amata brāļi (Ģirts Bērziņš, Ervīns Zonne, Ģirts Burvis, Mārtiņš Daksis, Maksims Butorins, Gatis Staprēns u.c.). Gan skolas laikā, gan „Ausekļa” laikā metāla mākslinieks piedalījās arī metālmākslas un kalumu izstādēs. Spilgtākās no tām ir personālizstāde „Nogalināt aizspriedumu” G.Šķiltera memoriālajā muzejā Rīgā 1998. gadā un piedalīšanās Tautas lietišķās mākslas izstādē "Metāls un rotas" Latvijas Aizrobežu mākslas muzeja Velvju zālē Rīgā tajā pašā gadā. Emīla Melngaiļa Tautas mākslas centrs piešķirta otro vietu metālkalumu grupā.

No 2000 – 2015. gadam kalēja darbiem tika uzlikta pauze. Šai laikā Gatis Pīpkalējs studēja Latvijas mākslas akadēmijā (2000-2007, Maģistra grāds) un piedalās mākslas izstādēs ar grafiskiem,  video un tīmekļa darbiem  gan Rīgā, gan pārējā Latvijā. Piedalījies gan „Rudens” un „Mākslas dienas” izstādēs. Šai laikā trādā pārsvarā IT uzņēmumos par grafisko dizaineri, web  jeb tīmekļa vietņu dizaineri un mājas lapu dizaina skolotāju.

2016. gads bija pirmais atgriešanās gads. Pirms tam bija pārcelšanās no Rīgas uz Salacgrīvas novadu, un 2014. gadā tika dibināts uzņēmums SIA lielisku atpūtas sajūtu firma „DUDU ligzdas” ar mērķi novadā nodarboties ar tūrismu.  Pamata nodarbošanās ir mājas kokā un velosipēdu noma, un šeit labi iederējās arī kalēja smēde, kur apmeklētāji var paši savām rokām izkalt kādu priekšmetu. Tā nu tika atsvaidzinātas amata prasmes un sākta smēdes izveide. Kalēja lietām speciāli tika izveidota mājas lapa www.smede.lv.

Pašreiz Gatis specializējas monētu kalšanā, piedāvā izbraukuma kalšanu pasākumos un metāla radošo darbnīcu. Tāpat kalēja darbi ir nopērkami amatnieku un makslinieku veikalā dudu.lv.

Gata Etsy kalumu veikals šeit.

 

 

Monetu kalšana T/C Spice

Kalšana festivālā LABA DABA    Kalta metāla roze

Kalts metāla kauss ar stiklla glāzi     Kalts metāla grīdas svečturis   

14-kazas-kalsana-naglinas.jpg

LABA DABA jubilejas monētas

Radošā metāla darbnīca Nēģu dienā

Kalts metāla grīdas svečturis

 

 

kaleju-braliba_logo.png

  • Rīga, Līves 22, LV-1002, Lavija